Gimnazjum nr 4

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Get Adobe Flash player

Do wakacji zostało

weeks
0
3
days
0
5
hours
1
2
minutes
3
7

10 maja 2017 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel, upamiętniający Święto Konstytucji 3 Maja.

Tego dnia w 1791 roku uchwalono polską konstytucję. Byłą to pierwsza państwowa konstytucja w Europie oraz druga – zaraz po amerykańskiej – na świecie. Została zatwierdzona przez Sejm Czteroletni, zwołany w październiku 1788 roku.

W apelu wzięło udział wielu uczniów z drugich i trzecich klas. Została przypomniana historia uchwalenia konstytucji w Polsce. Wspomniano także o rozbiorach, które miały miejsce w 1772, 1793 oraz w 1795 roku. Młodzież, która organizowała apel odegrała scenkę rozmów polskiej szlachty. Chór przedstawił pieśń Mazurek 3 maja – „Witaj majowa jutrzenko”, a dziewczęta zniewalająco zaśpiewały piękną polską pieśń patriotyczną.

Wszyscy uczniowie byli odświętnie ubrani, aby pokazać jak ważny jest ten dzień w polskiej kulturze.

Adam Fober, 3b

LAUREACI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

11 kwietnia na Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń dla laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów gimnazjów z terenu województwa śląskiego w roku szkolnym 2016/2017.
Przedstawiciele Kuratorium Oświaty i Miejskiego Zarządu Oświaty wręczając zaświadczenia, pogratulowali laureatom, podziękowali dyrektorom, nauczycielom oraz rodzicom.
Nasze gimnazjum  ponownie znalazło się wśród najlepszych szkół podległych bielskiej delegaturze, a to dzięki ósemce laureatów i szóstce finalistów!! Biorąc pod uwagę ilość nagrodzonych osób – zajęliśmy trzecie miejsce wśród wszystkich placówek!!

A tak wygląda wykaz laureatów i finalistów wraz z opiekunami:

LAUREACI:

ANNA SZWEDA 3A – matematyka – mgr Bogusława Motak

NINA STRZELCZYK 3A – język polski – mgr Dorota Górna- Król

MARTA GRZEGORCZYK 3B – język polski – mgr Edyta Nowak

MARTA PŁAWECKA 2C – geografia – mgr Renata Kwaśna

ZUZANNA PAJĄK 3C – biologia – mgr Ciepielewska – Rosa

ZOFIA MAJEWSKA 3B – chemia – mgr Ciepielewska – Rosa

KATARZYNA RZEPKA 3C – chemia – mgr Kinga Siwek

OLEKSANDER KANTOR 3A – język rosyjski – mgr Sylwia Jurusik – Wasilewska

FINALIŚCI:

JULITA KWIATKOWSKA 2C – język polski – mgr Edyta Nowak

JULIA CICHOŃ 2C – geografia – mgr Renata Kwaśna

KAROLINA JURZAK 2C- geografia – mgr Renata Kwaśna

KACPER ZIOBRO 2B- geografia – mgr Renata Kwaśna

NATALIA PASŁAWSKA 2C- geografia – mgr Renata Kwaśna

JANA ZARYCKA 1A – język rosyjski – mgr Sylwia Jurusik – Wasilewska

wyskakujeŻyczymy Wam Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia
wiosny i wiarą w sens życia.
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego Święconego w gronie
najbliższych osób.

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 6 marca br. nasi uczniowie uczestniczyli w finale IX BIELSKICH TEATRALIÓW – REGIONALNEGO KONKURSU WIEDZY O TEATRZE dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miasta Bielska-Białej i powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego, pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, organizowanego przez IV Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Bielsku-Białej i Miejski Zarząd Oświaty w Bielsku-Białej, we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej oraz Teatrem Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej.

WIKTORIA LADA z kl. 3b zajęła III miejsce, a pozostali uczniowie (również z klasy 3b) otrzymali tytuł finalisty: ANNA NALBORCZYK, KAROLINA BYWALEC, ADAM FOBER.

GRATULUJEMY! Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w marcu 2017 r.

Zbliża się 14 lutego – dzień, który jest doskonałą okazją do miłosnych wyznań. Walentynki, bo tak powszechnie określa się ten dzień, obchodzone są w Polsce od końca XX wieku. Swoją nazwę wzięły od św.Walentego – biskupa i kapłana. Wbrew wyobrażeniom wielu z nas – zwyczaj obchodzenia walentynek nie przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, jednak szczególnie w ostatnich latach można zauważyć inspiracje amerykańskim stylem celebrowania tego święta. Sklepowe półki zapełniają się wieloma walentynkowymi akcesoriami, kartkami, misiami i sercami, które są symbolicznie powiązane z tym dniem. Zakochane pary obdarowują się miłosnymi karteczkami i drobnymi upominkami, by wyrazić wzajemną miłość lub sympatię. Walentynki mają wielu zwolenników, którzy traktują ten dzień wyjątkowo i z przyjemnością kupują romantyczne gadżety i wypisują miłosne kartki. W Gimnazjum nr 4 działa oczywiście szkolna poczta walentynkowa!

 

Dawid Margas

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzymy Wszystkim nadziei,
własnego skrawka nieba,
zadumy nad płomieniem świecy,
piękna poezji, muzyki,
odpoczynku, zwolnienia oddechu,
nabrania dystansu do tego, co wokół,
chwil roziskrzonych kolędą,
uśmiechem i wspomnieniami…

WESOŁYCH ŚWIĄT


24 listopada odbyła się dyskoteka szkolna, podczas której wybrani uczniowie z klas pierwszych stanęli przed trudnymi wyzwaniami. Jednym z nich było zjedzenie jabłka – powieszonego na sznurku. Było to ekwilibrystyczne zadanie, jednak do wykonania, jeśli połączy się siły.Innym, trochę trudniejszym wyczynem, było nakarmienie drugiej osoby z zawiązanymi oczami. Sprawiło to nie lada problem, jednak wszystkim się udało.Z pewnością każdy bawił się wyśmienicie,
a fantastyczna muzyka sprawiła, że nie było osoby, która chociaż na moment nie weszła na parkiet.

Adam Fober

    Za kilka dni będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości – dzień bardzo ważny dla wszystkich Polaków. 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i stała się niezależną jednostką państwową. Od 1772 roku obszar Polski zajmowany był stopniowo przez trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię. W drugim rozbiorze Polski w 1793 brały udział tylko Prusy i Rosja, zaś w ostatnim, późniejszym o dwa lata do zaborców ponownie dołączyła Austria. Jedną z głównych przyczyn rozbiorów Polski była niemożność wprowadzenia reform koniecznych do usprawnienia działania państwa. Przykładowe reformy zakładały wprowadzenie stałego opodatkowania szlachty i duchownych oraz zniesienie pańszczyzny i liberum veto.

    Odzyskanie niepodległości to wydarzenie, które dla Polaków ma ogromne znaczenie. W pierwszych latach po tym wydarzeniu obchody miały głównie charakter wojskowy. W czasach okupacji niemożliwe było jawne obchodzenie tego święta, jednak starano się, aby pamięć o tym wydarzeniu stale trwała w sercach Polaków. W 1937 roku obchodom Narodowego Święta Niepodległości nadano rangę państwową. Do dnia dzisiejszego celebrowanie tego dnia to jedno z najważniejszych świąt państwowych, o czym świadczy uroczysty charakter wydarzeń towarzyszących dniu 11 listopada. Główne uroczystości odbywają się w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, ale są widoczne w całej Polsce za sprawą biało-czerwonych flag widniejących na domach wielu z nas.

Dawid Margas

Nauczycielem być…
… czyli podróż pedagoga wzdłuż równoleżnika.

W Tajlandii istnieje zwyczaj Wai Khru. Uczniowie padają do stóp swojego mistrza. W prezencie (a może raczej „ofierze”?) składając wianki jaśminowe i kwiatowe rzeźby. W Tajwanie nauczyciele świętują razem z Konfucjuszem w dniu jego urodzin. O świcie, pośród odgłosów tradycyjnych melodii, całe miasta składają hołd filozofowi, po czym rozpoczynają się obrządki podzielone na trzydzieści sześć etapów. Najbogatsze upominki prezentują swoim wychowawcom uczniowie z Chin. Według prawa nauczyciel musi jednak zapłacić za prezent, a bezkarnie może przyjąć jedynie skromny kwiat. Młodzi Albańczycy jedzą uroczysty obiad ze swoimi mentorami, a w Stanach świętowanie trwa przez okrągły tydzień.
W naszym gimnazjum z kolei 14 października nie zabrakło ani uroczystych ceremonii niczym w Tajwanie, ani kwiatów rodem z Tajlandii. Akademię przygotowały klasy drugie w niecodziennych strojach :). Wspólnego obiadu nie zjedliśmy, jednak o słodkościach nie można było zapomnieć. I choć nie świętowaliśmy przez cały tydzień jak Amerykanie, to o roli naszych Nauczycieli będziemy pamiętać przez wszystkie 365 dni w roku, bo to właśnie dzięki ich wsparciu, jesteśmy gotowi, żeby już niedługo wejść w dorosłe życie.
(…) A kiedy staniemy u rozstajnych dróg I ciężko nam będzie w niejednej chwili, Zrozumiemy, że spłacić trzeba wielki dług, I wytrwamy – jak ci, co kiedyś nas uczyli… Czesław Kuriata „A kiedy minie czas”

Julia Dykla

Oto kilka rzeczy, o których marzy każdy nauczyciel! 😉
1. Emerytury! I to godnej! Bo wiadomo, że w budżetówce kokosów raczej nie ma. 😉
2. Nowych strun głosowych – spróbujcie przez kilka godzin dziennie przekrzyczeć 20 osób. No właśnie!;) A dla nauczyciela to chleb powszedni. 🙂
3. Grzecznych uczniów. Albo przynajmniej cichych. (patrz wyżej!;).
4. Szkoły bez klasówek i sprawdzianów. Tak, tak! Myśleliście, że nauczyciele uwielbiają robić klasówki? To zastanówcie się, czy chce im się potem je sprawdzać! 😉
5. Braku wycieczek klasowych. Bo o ile uczniów w szkole można jeszcze jakoś okiełznać, to w terenie jest to już zupełnie niemożliwe! 😉
6. Noblistów, geniuszy i uczniów, którzy „mają talent” w klasie. 🙂
7. Braku powodów, by narzekać na to, jak straszna jest „ta dzisiejsza młodzież”
8. Dłuższych wakacji i ferii zimowych. Choć mają ich PONAD 2 MIESIĄCE! Ale urlopu nigdy za wiele! 😉
9. I żeby nie zapominać, że (wbrew pozorom i mimo wszystko) NAUCZYCIEL to też CZŁOWIEK. I też kiedyś musiał chodzić do szkoły. 😉