5 zasad inwestowania

Inwestowanie jest dostępne dla każdego i nie jest to nic trudnego. Jednak trzeba przyswoić kilka zasad, które pomogą nam operować pieniędzmi. Przy oszczędzaniu zależy nam na tym aby rosły one bez końca i żebyśmy mogli za nie kupić jak najwięcej. Konsekwentność, spokój i przemyślane decyzje to coś co powinien mieć każdy inwestor. Bez planu inwestycyjnego nie dojdziemy za daleko. Poniżej przedstawiamy 5 zasad, które pomogą wam w inwestowaniu.

Systematyczne oszczędzanie

Trudno określić czy podczas inwestowania trafimy na hossę czy bessę. Aby zminimalizować straty i jednocześnie oszczędzić pieniądze warto każdego miesiąca inwestować taką samą kwotę. W ten sposób trafimy i na hossę i na bessę. Raz kupimy akcje drogo a raz tanio. Jeżeli w miesiącu inwestujemy 200zł a jedna akcja kosztuje 10zł kupimy ich 20. Jak cena akcji spadnie do 5zł to kupimy ich 40. Tak samo jak podrożeje do 20zł to kupimy ich tylko 10.

Cel

W rozpoczęciu inwestowania oraz wytrwaniu w tym stanie często pomaga nam cel, przez który postanowiliśmy pomnażać swoje pieniądze. Odkładnie pieniędzy co miesiąc wymaga dużo wytrwałości więc perspektywa osiągnięcia sukcesu może odpowiednio kogoś zmotywować. Określ po co inwestujesz, zrób plan inwestycyjny. Oblicz jaki będziesz miał zwrot z inwestycji – możesz zrobić to sam albo z pomocą gotowych kalkulatorów finansowych jak np.. https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kalkulator-regularnego-oszczedzania http://www.kalkulatorfinansowy.pl/#inwestora

Oceń ryzyko

Bezpieczne są lokaty bankowe. Ich oprocentowanie jest powiązane ze wskaźnikiem inflacji (WIBOR 3M albo 6M). Te, które są bardziej ryzykowne (np. Akcje) wymagają już wiedzy. Trzeba po prostu sporo się nauczyć zanim wejdzie to nam w krew. Jeśli chcemy nawet zlecić inwestycję doradcy to warto wiedzieć na co i gdzie idą nasze pieniądze. Można inwestować również w dobra trwałe, które powszechnie uważa się, że nie tracą na wartości. Jest to np. Ziemna, złoto, srebro. Trzeba się jednak na tym znać aby stwierdzić czy ceny są przeszacowane. Musisz wiedzieć, że gdy możesz zyskać to możesz również stracić. Jeżeli nie jesteś gotowy na stratę swoich oszczędności możesz inwestować swoje pieniądze na obligacje i lokaty. Jeżeli jednak chcesz zarobić to musisz również zaryzykować.

Efekt kuli śnieżnej

Długoterminowe oszczędzanie jest opłacalne, szczególnie przy procencie składanym. W każdy kolejnym okresie odsetki naliczane są od kwoty początkowej wraz z poprzednimi odsetkami. Oznacza to, że odsetki są po prostu naliczane od coraz to większej kwoty. Oszczędności pomnażaja się szybciej nawet jeżeli są to niewielkie kwoty.

Inwestujemy tylko nadwyżki finansowe

Gdy chcemy zacząć inwestować najlepiej jest zacząć od ogarnięcie swoich wydatków domowych. W budżecie domowym należy uwzględnić nie tylko rachunki, jedzenie, ubrania, rozrywkę itd. Ale i również nieprzewidziane wydatki takie jak zmywarka, ponieważ poprzednia się zepsuła. Najważniejsze jest to, żeby przy utracie płynności finansowej nie doprowadzić do tego, że aby zapłacić za rachunki będziemy musieli się zadłużyć. Dlatego najlepiej jest inwestować nadwyżki finansowe, czyli te kwoty, których nie potrzebujemy na pokrycie bieżących potrzeb.

Jeżeli będziesz przestrzegał wszystkich tych zasad, będziesz konsekwentny i będziesz podążał swoją wytyczoną ścieżką to w końcu odniesiesz sukces. Nie panikowanie w kryzysowych sytuacjach i podejmowanie przemyślanych decyzji kreować Cię będzie na znakomitego inwestora.

12345 (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Avatar

IgnacyPankracy

Cześć. Nazywam się Ignacy Pawłowski, mieszkam w Łodzi. Moją pasją są wszelkiego rodzaju rzeczy związane z finansami i inwestowaniem. Stworzyłem bloga, aby móc dzielić się swoją pasją z Czytelnikami!

Sprawdź inne moje artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *