Bierne palenie
Bierne palenie papierosów polega na wdychaniu dymu tytoniowego. Jest to równie niebezpieczne jak samo palenie papierosów. Boczny strumień dymu zawiera 35 razy więcej tlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy! Lekarze odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy nie zapaliły papierosa.
Palenie papierosów jest więc szkodliwe również dla osób niepalących. Można się pokusić o zdanie, że osoby niepalące, które wdychają dym są bardziej narażone na choroby niż palacze. Wdychanie bocznego strumienia dymu papierosowego również zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca u osób niepalących. Boczny strumień posiada również wiele substancji alergizujących, które powodują łzawienie oczu, kaszel oraz uczulenia.
Biernie palenie niesie więc ze sobą identyczne lub nawet gorsze skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów. Powoduje to nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, migdałków podniebnych czy zatok obocznych nosa. Nigdy nie jest za późno żeby rzucić palenie. W ten sposób możesz pomóc nawet swoim najbliższym przy których palisz.
Dym tytoniowy jest zdecydowanie istotnym czynnikiem zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniach. Zwiększa więc to tym samym szkodliwy wpływ środowiska na zdrowie człowieka. Dodatkowo dym papierosowy ma nieprzyjemny zapach i powoduje podrażnienie oczu. Badania potwierdzają, że wdychanie dymu prowadzi do zapadalności na raka płuc i chorobę niedokrwienną serca u osób niepalących.
Warto pamiętać, że dym papierosowy zawiera ponad 4000 substancji chemicznych, gdzie około 70 z nich jest rakotwórczych. Z tego powodu więc dym tytoniowy ma również wpływ na skutki zdrowotne osób, które nie palą papierosów. Są oni narażeni na takie objawy jak podrażnienie oczy, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel oraz zakażenia układu oddechowego.
Rzuć palenie już teraz!
Jeśli więc palisz papierosy i chcesz coś z tym zrobić to najwyższy czas. Rzucenie palenia nie jest prostym zadaniem i wymaga sporo motywacji. Nasza silna wola może zostać poddana próbie podczas rzucania nałogu. Istnieje jednak wiele sposobów, które mogą nam pomóc uporać się z tym problemem. Zacząć można od ustalenia daty kiedy nie sięgamy po papierosy. Następnie możemy znaleźć jakieś zdrowe przekąski, które zniwelują nam potrzebę trzymania czegoś w ustach. Jeżeli jednak nasza motywacja jest za słaba, możemy pomóc sobie specjalnymi plastrami czy tabletkami. Niektóre z nich posiadają małą ilość nikotyny, która ma za zadanie zmniejszyć nam objawy rzucenia nałogu. Dodatkowo możemy udać się na psychoterapię grupową. Jest to niezwykle skuteczna metoda rzucenia palenia. Chodzimy na spotkania i dzielimy się naszymi postępami czy problemami. Jednocześnie otrzymujemy wsparcie od osób, które mają taki sam problem jak my. Jeżeli ktoś w naszej rodzinie również pali, możemy razem z nią zdecydować, że rzucamy palenie. Sprawi to, że będziemy bardziej zmotywowani do walki z nałogiem. Walkę z nałogiem na pewno wspomoże środek o nazwie Nicorix https://inveni-krakow.pl/rzuc-palenie/
Podsumowując
Palenie papierosów nie szkodzi tylko tym, którzy je palą. Podatni na szkodliwe substancje są również Ci, którzy biernie wdychają dym papierosowy. Są oni narażeni na takie same choroby co aktywni palacze. Jeżeli jesteś osobą palącą i przebywasz wśród osób wolnych od nałogu, zastanów się nad tym czy jest to naprawdę Tobie potrzebne. Rzucając palenie pomożesz i sobie i swoim najbliższym.
Najnowsze komentarze