Finansowanie działalność gospodarczej
Zakładając swój własny biznes nie każdy przedsiębiorca ma takie zasoby aby prowadzić działalność. Również istniejący już na rynku przedsiębiorcy mają problem z kapitałem potrzebnym do rozwoju firmy. Istnieją jednak równie instytucje, które pomagają pozyskać kapitał. W poniższym artykule dowiesz się jakie są źródła na sfinansowanie działalności gospodarczej.
Kredyty
Jest to tradycyjny sposób na finansowanie działalności. Pozyskując kredyt przedsiębiorca nie wykazuje przychodu ani kosztu. Dopiero przy zakupie towaru czy usługi związanej z działalnością z środków z kredytu koszt zostanie zaksięgowany na podstawie faktury. Przedsiębiorca może również uznać za koszt naliczone odsetki od kredytu. Musza być one jednak zapłacone bo tylko tak zaliczą się do kosztów podatkowych. Potwierdzeniem takich opłaceń jest wyciąg bankowy albo dowód wpłaty. Warto spojrzeć na umowę kredytową. Bardzo często banki wraz z wzięciem kredytu staja się współwłaścicielami danej rzeczy (najczęściej 49%).
Leasing operacyjny
Często nie potrzebujemy tylko środków dla naszej działalności ale i również sam przedmiot. Przedmiotem leasingu może być grunt, nieruchomość czy sprzęt ruchomy. Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu. Ten bardziej popularny to leasing operacyjny. Rzecz leasingowana pozostaje przez cały okres leasingu własnością firmy, która udziela leasingu. Przedsiębiorca nie może wprowadzić jej do środków stałych firmy i nie może odliczać amortyzacji. Koszty w leasingu operacyjnym:
- Raty
- Opłata wstępna
- Ubezpieczenie
- Eksploatacja przedmiotu
Leasing finansowy
Tutaj przedmiot, który jest leasingowany od początku trwania umowy jest własnością przedsiębiorcy. Różnica polega na tym za co płacimy. Poszczególne raty leasingu nie zostaną zaksięgowane ale kosztami będą:
- Odpisy amortyzacyjne
- Ubezpieczenie
- Eksploatacja przedmiotu
- Część odsetkowa raty leasingowej
Dotacje
Kolejnym popularnym sposobem na pozyskanie środków na prowadzenie działalności gospodarczej są dotacje. Możemy uzyskać pomoc z budżetu państwa czy środków unijnych. Są one przychodem dla działalności ale podlegają również zwolnieniu z opodatkowania. Czyli, przedsiębiorca korzystający z dofinansowania nie będzie musiał wykazywać otrzymanych środków i nie będzie musiał odprowadzać podatku dochodowego. Oznacza to również, że zakupione z tych środków przedmioty nie będą traktowane jako koszt podatkowy. Zatem, kupując sprzęt z dotacji nie możemy go umieścić w kosztach zakupionego sprzętu (tak samo amortyzacja nie podlega pod koszt podatkowy). Jedynym wyjątkiem od dotacji są środki z funduszu pracy. Otrzymujemy wtedy jako bezrobotni jednorazową dotacje na prowadzenie działalności gospodarczej. Wydatki nią finansowane nie zostaną wyłączone z kosztów. W tym przypadku jednak amortyzacja nadal nie stanowi kosztu podatkowego.
Podsumowując
Pozyskanie środków na prowadzenie działalności gospodarczej często jest utrudnione, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców. Nie posiadają oni zdolności kredytowej co na samym początku wyklucza się ich jako kredytobiorców. Mogą się oni jednak starać o społeczne dotacje, które są powiązane z pomocą unijną. Takie pożyczki często nie traktuje się jako dotacje ale rozlicza się je podobnie do kredytu. Nie stanowi ona bezpośredniego przychodu dla działalności. Jak widać bardzo ważne jest to, jakiego rodzaju pomoc finansowa otrzymamy. Wszystko to wpływa na to jak musimy się z tego rozliczyć i jakie mamy prawa.
Najnowsze komentarze