Jak oszczędzać pieniądze?

Wielu ludzi w Polsce ma problem z oszczędzaniem pieniędzy. W kilka dni potrafią wydać wszystkie pieniądze z konta bankowego. Za odpływ tych pieniędzy odpowiadasz tylko i wyłącznie ty sam co sprawia, że możesz temu zaradzić. Poniżej przestawimy wam kilka porad, z których możesz skorzystać aby zaoszczędzić pieniądze.

Konto bankowe

Warto sprawdzić ile kosztuje Cię prowadzenie konta bankowego. Występują tutaj cykliczne, miesięczne opłaty, które trzeba pokryć aby mieć konto bankowe. Zazwyczaj w przypadku karty bankowej używanie jej jest darmowe o ile spełnisz pewne warunki. Zazwyczaj jest to dokonanie określonej liczby transakcji w miesiącu albo wartość tych transakcji musi przekroczyć określoną przez bank kwotę. Jeżeli masz problem z spełnieniem tych warunków warto zastanowić się nad zmianą banku, aby prowadzenie konta było dla Ciebie nadal darmowe.

Obiady na mieście

Czasem gdy jesteśmy zabiegani nie zdążymy rano zrobić sobie jedzenia do pracy. Skutkuje to tym, że albo będziemy głodować cały dzień albo zakupimy coś w pobliżu miejsca naszej pracy. Jeżeli takie stołowanie się na mieście jest twoim stylem życie warto zastanowić się ile kosztuje Cię to miesięcznie. Licząc za jeden obiad w restauracji 20zł w tygodniu wydajesz minimum 100zł. Co w skali miesiąca daje 400zł.

Rachunki

Aby ograniczyć wydatki za rachunki (woda, gaz, prąd) warto zdecydować się na bardziej ekologiczne rozwiązania. Korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie, uruchamiaj zmywarkę zamiast zmywania ręcznego, wyłączaj urządzenia gdy nie ma Cię w domu zamiast zostawiać je w stanie uśpienia. Jeżeli nadal nie obniża Ci to kosztów tak jak byś chciał zastanów się nad zmianą taryfy na nocną jeżeli korzystasz z energii elektrycznej tą porą.

Rezygnacja z usług

W przypadku usług internetu, operatorów komórkowych czy telewizji kablowej często porównanie oferty i przeniesienie się do konkurencji może mieć sens. Zanim to zrobisz sprawdź jednak za jakie usługi płacisz. Często w ofercie mamy dużo kanałów w telewizji, z których i tak nie korzystamy. Ludzie co raz chętniej rezygnują z telewizji na rzecz kanałów VOD gdzie to my możemy decydować jakie treści chcemy widzieć w naszych odbiornikach.

Porównuj ceny

Ważną rzeczą podczas oszczędzania jest porównywanie cen. Przy zakupie sprzętu elektronicznego, ubrań czy nawet samochodu, warto jest sprawdzić wszystkie dostępne ceny. W internecie dostępne mamy różnego rodzaju porównywarki cenowe jak np.. https://www.ceneo.pl/ https://www.skapiec.pl/

Rób zakupy z listą

Podczas zakupów zamiast kupować rzeczy, które są nam potrzebne często kupujemy to co zobaczyliśmy np. Na promocji albo coś co zachęciło nas swoją oprawą graficzną. Marketingowcy bardzo dobrze o tym wiedzą i takich produktów na promocji jest co raz więcej w supermarketach. Dlatego warto unikać działów z promocjami jeżeli chcemy zrobić zwykłe zakupy. Warto również tworzyć listę zakupów, która pomoże nam ogarnąć zakupy.

Samochód czy komunikacja miejska?

Bardzo dużo osób woli dojeżdżać samochodem do pracy ze względu na wygodę i brak tłoku. W samochodzie zawsze będzie ciepło (albo zimno, zależy jakie są potrzeby). Niestety dojazd do pracy autem kosztuje. Trzeba płacić za paliwo jak i również za sam samochód. Przejazd komunikacją miejską jest za to tańszy i często szybszy ze względu na brak korków. Bilet miesięczny często kosztuje już poniżej 100zł, a kwartalny czy roczny również będzie bardziej opłacalny niż dojazdy samochodem.

Wolność finansowa to jest coś o czym marzy każdy. Możliwość wolnego życia i inwestowania daje nam swobodę i spokojne życie. Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą wam zaoszczędzić trochę pieniędzy aby potem wydać je mądrze.

12345 (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Avatar

IgnacyPankracy

Cześć. Nazywam się Ignacy Pawłowski, mieszkam w Łodzi. Moją pasją są wszelkiego rodzaju rzeczy związane z finansami i inwestowaniem. Stworzyłem bloga, aby móc dzielić się swoją pasją z Czytelnikami!

Sprawdź inne moje artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *