Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat kredytów gotówkowych oraz jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę to jesteś w dobrym miejscu! W jakiej wysokości brać kredyt? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu? Co potrzebujemy aby dostać kredyt gotówkowy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Kredyt gotówkowy jest klasycznym kredytem konsumpcyjnym. Bierzemy go po to, aby nabyć lub wytworzyć daną rzecz, na którą nas obecnie nie stać. Można nim sfinansować samochód, remont, wakacje i cokolwiek innego. Jednak są to wydatki, które nie przyniosą nam później większego przychodu.

Kiedy lepiej nie brać kredytu gotówkowego?

Jak wiadomo, jest kilka sytuacji, w których branie kredytu nie jest opłacalne. Są to takie sytuacje jak:

  1. Masz już inny kredyt – pamiętaj, żeby nie wpaść w spiralę długów. Gdy już ma się na koncie dwa kredyty lub więcej, bardzo łatwo jest się zadłużyć.
  2. Nie masz żadnych oszczędności – jeżeli nie masz żadnych oszczędności, nie będziesz mógł spłacić rat kredytu. Pomoże Ci on szybciej kupić twój wymarzony samochód czy pojechać na wakacje samolotem, lecz nie spowoduje pojawieniem się pieniędzy na spłatę odsetek i innych opłat.

Jeżeli jesteś w takiej sytuacji to warto się zastanowić nad zarządzaniem naszym budżetem domowym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

W ramach oferty kredytów, banki wymagają również innego rodzaju prowizji, opłat itd..

Podstawowe koszty kredytu

Podstawowym kosztem kredytu jest oprocentowanie. Jego stopa procentowa jest zazwyczaj stała. Oznacza to, że jego kwota podczas spłat naszego kredytu nie będzie się zmieniać. Czasem do oprocentowania dodawana jest również marża. W takiej sytuacji kwota ta może się zmieniać. Stopa oprocentowania jest podawana w skali roku.

Drugą podstawową rzeczą jest prowizja. Jest to koszt przygotowawczy kredytu. Jest ona naliczana jako % od kredytu. Można ją spłacać na dwa sposoby. Albo w pierwszej racie kredytu albo rozłożona na raty.

Trzecią już, ostatnią podstawową opłatą za kredyt jest koszt ubezpieczenia na życie. Bank może tego wymagać, ponieważ w razie naszej śmierci towarzystwo ubezpieczeniowe mogło bankowi ten kredyt spłacić. Takie ubezpieczenie daje nam komfort psychiczny. Podczas naprawdę trudnej sytuacji, kredyt nie będzie jej jeszcze bardziej pogarszał.

Inne opłaty za kredyt

Opłata przygotowawcza oraz opłata za rozpoznanie wniosku kredytowego – takie opłaty powinny mieścić się w prowizji, ale czasem bank zalicza je do innych opłat.

Opłata za przedterminową spłatę – jeśli twoja sytuacja finansowa znacznie się poprawi, możesz ubiegać się o szybszą spłatę kredytu. Zaoszczędzisz wtedy na spłacie oprocentowania. Wiąże się to jednak z zapłatą większej prowizji. Może ona wynosić od 0,5%-1%

Dodatkowe ubezpieczenia – mogą one pojawić się w kredytach na samochód itd. Stanowią one formalnie część kosztów kredytu ale i tak musiałbyś wykupić te ubezpieczenia więc jest to dla Ciebie tak naprawdę bez różnicy. Jeżeli koszt ubezpieczenia jest w cenie rynkowej, nie należy go traktować jako koszt kredytu.

Co jest potrzebne aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Banki udzielając kredytu, chcą mieć pewność że klient go spłaci. Do tego potrzebuje on zdolności kredytowej. Jest to wymóg prawny.

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty kredytu razem z odsetkami w terminie określonym w umowie kredytu. Podstawą do uzgodnienia zdolności kredytowej jest sytuacja finansowa kredytobiorcy. Ważne są dochody netto, ich wysokość oraz stabilność. Również istotne są comiesięczne wydatki takie jak czynsz, czy inne zaciągnięte kredyty). W szczególności liczy się tutaj historia kredytowa.

12345 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Avatar

IgnacyPankracy

Cześć. Nazywam się Ignacy Pawłowski, mieszkam w Łodzi. Moją pasją są wszelkiego rodzaju rzeczy związane z finansami i inwestowaniem. Stworzyłem bloga, aby móc dzielić się swoją pasją z Czytelnikami!

Sprawdź inne moje artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *