Jak wybrać polisę na życie?

Wybór polisy na życie to jedna z najważniejszych decyzji finansowych. Porównać je możemy to wyboru kredytu hipotecznego. Zobowiązujemy się przez wiele lat płacić duże sumy z własnej kieszeni.

Warto się dobrze zastanowić, nie śpieszyć się oraz przemyśleć swoje potrzeby. Nie chcemy chyba za kilka albo kilkanaście lat stwierdzić, że polisa ta nie opłaca się dla nas a my będziemy nie zadowoleni z naszego wyboru. Do wyboru jest dużo ofert jednak w tym artykule opiszemy tylko te podstawowe, które z pewnością zaspokoją nasze potrzeby.

Trzeba pamiętać, że każdy człowiek jest inny. Jest to o tyle ważne, że cena polisy i zakres oferowanej ochrony przez zakłady ubezpieczeń będą się różnić w zależności od osoby. Może się zdarzyć że za taką samą cenę otrzymamy lepszą ochronę od firmy B niż od firmy A. Również gdy dwie firmy oferują taki sam zakres pomocy, jedna może mieć niższą cenę. Dlatego nigdy nie zaprzestawajmy na analizie oferty tylko jednego zakładu ubezpieczeń.

Nie daj się oczarować agentom, z którymi się spotkasz pierwszy raz. Wróć do domu, przeanalizuj wszystkie za i przeciw, porozmawiaj ze znajomymi i po prostu przemyśl bardzo dobrze wybrane oferty.

Pamiętaj, że tylko i wyłącznie Ty odpowiadasz za ochronę twojej rodziny czy samego siebie. Są to pieniądze wykładane z twojej kieszeni i to Ty bierzesz za to pełną odpowiedzialność.

Porównuj oferty

Warto spotkać się z kilkoma agentami. Znają oni doskonale swoje produkty i potrafią wyłapać słabe punkty swojej konkurencji. Dobrą opcją jest również spotkanie się z multiagentami, którzy mają polisę z kilku zakładów ubezpieczeniowych. Pomimo tego, że może to być czasochłonne to jednak warto zainwestować w to czas. W końcu poświęcasz sporą część swoich pieniędzy na ubezpieczenie.

Dobrze wybierz funkcję polisy

Najważniejszą rzeczą w polisie jest to aby zapewniła ona środki do życia naszej rodzinie w momencie kiedy my nie będziemy mogli tego zrobić. Są to czarne scenariusze jednak trzeba być przygotowanym na wszystko.

Śmierć

Jest to okoliczność, która może sprawić największe kłopoty naszej rodzinie. Trzeba opłacić pogrzeb, a nasza rodzina traci nasz dochód. Wszystkie polisy na życie zawierają opcję wypłaty świadczenia w przypadku śmierci. Jest to podstawowa sprawa, którą trzeba zawrzeć w polisie.

Inwalidztwo

Szczęście w nieszczęściu. Generalnie inwalidztwo dotyczy sytuacji kiedy ulegniemy poważnemu wypadkowi, który uda nam się przeżyć. Nie dość, że nie będziemy mogli zarabiać dla naszej rodziny to jeszcze będziemy wymagać opieki, która będzie kosztować. Dlatego warto zobaczyć czy w ofercie zakład ubezpieczeniowy ma polisę wypłacające świadczenia w przypadku całkowitego lub trwałego inwalidztwa. Ważne jest to, żeby sprawdzić co dana firma pod pojęciem “inwalidztwo” może rozumieć. Niektórzy stosują tutaj różne haczyki więc trzeba się przed tym zabezpieczyć.

Czy trzeba wykupywać polisę na całe życie?

Warto się nad tym zastanowić. Czy oby na pewno potrzebujemy ochrony przez całe życie? Polisa ma za zadanie chronić naszą rodzinę przed katastrofą finansową. Dlatego więc jeśli mamy małe dzieci i kredyt hipoteczny polisa na życie może bardzo się przydać. Jednak w momencie kiedy nasze dzieciaki wyfruną z gniazda a kredyt zmaleje do niskich kwot ubezpieczenie nie będzie już tak bardzo potrzebne. Im dłuższy będzie okres polisy tym większe kwoty będziemy płacić. Każdy z was musi dostosować ochronę swojej rodziny do jej potrzeb. Każda sytuacja jest różna więc musi to być uzgodnione indywidualnie. Nie ma tutaj drogi na skróty – naprawdę nie warto.

12345 (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
Avatar

IgnacyPankracy

Cześć. Nazywam się Ignacy Pawłowski, mieszkam w Łodzi. Moją pasją są wszelkiego rodzaju rzeczy związane z finansami i inwestowaniem. Stworzyłem bloga, aby móc dzielić się swoją pasją z Czytelnikami!

Sprawdź inne moje artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *