Jak zarządzać finansami w firmie?

Dużo osób pyta i dowiaduje się jak zdobyć dodatkowe środki na prowadzenie działalności. Mało jednak kto szkoli się w gospodarowaniu zdobytymi pieniędzy. Pieniądze są bardzo ważne zasobem. Zawsze będą one potrzebne a do tego są trudno odnawialne. O pieniądze trzeba dbać najbardziej gdyż dzięki nim możemy łatwo uzupełnić braki w innych zasobach. Zarządzanie finansami pozwoli długotrwale finansowanie działalności firmy.

Wiele firm po zdobyciu dotacji bardzo szybko wydaje zdobyte pieniądze a następnie równie szybko po prostu upada. Co z tego, że mieli świetny pomysł, innowacyjny produkt, dobry biznes plan. Trzeba myśleć o kolejnych miesiącach czy nawet latach gdzie nie będziemy mieli dopływu gotówki z zewnątrz. Jednorazowe finansowanie nie wystarczy. Wszystko sprowadza się do tego aby świadomie planować i organizować. Podejmowanie ważnych decyzji i kontrolowanie wydatków należy do obowiązków przedsiębiorcy.

Dobrze zarządzać firmą to prowadzić finanse w sposób planowany, zorganizowany i celowy. Najważniejsze jest planować przychody i koszty, wpływy i wydatki. Podczas planowania samoistnie przychodzi organizowanie i decyzyjność. Dzięki zarządzaniu finansami poznajemy wiele strategii i potem możemy wybrać tą, która jest dla nas najbardziej korzystna. Małe przedsiębiorstwa bardzo często popełniają ten błąd, że próbują generować wysoką sprzedaż, a nastepnie panikują gdy środki się kończą.

Co w taki razie robić?

  1. Dokumentować. Nie można świadomie zarządzać finansami firmy bez dokumentowania wszystkich wydarzeń. Bardzo często dzieje się tak, że robimy coś bez fakturki, bez formalności. Pomimo tego, że jest to niezgodne z prawem to dodatkowo wprowadza chaos do naszego rozliczenia. Pomimo pojedynczych korzyści bardzo łatwo o stracenie kontroli wydatków.
  2. Opisywać. Każda faktura powinna być opisana na co była wykorzystana. Jest to o tyle ważne, ponieważ za rok zapewne nie będziesz już pamiętał na co dana faktura była wykorzystana. Trzeba napisać do jakiego działu czy klienta przypisana jest faktura. Po co i dlaczego została zakupiona. Nie można właściwie analizować wydatków firmy jeżeli nie wiemy na co dokładnie wydajemy pieniądze.
  3. Analizować. To, że księgowa wyśle wszystkie raporty i sprawozdania do urzędu nie wystarczy. Musimy wiedzieć co dzieje się w firmie, rozumieć raporty i wiedzieć jakie potrzebujemy w danym momencie. Warto również zainwestować w oprogramowanie ERP. Niektóre biura rachunkowe dostarczają taki program swoim klientom nawet w wersji mobilnej. Pozwala on na generowanie wszystkich potrzebnych dokumentów, współpracuje z księgowością oraz umożliwia ciągłą kontrolę nad finansami poprzez raporty i analizy. Dużo osób w tym celu korzysta z excela jednak nie jest to najlepszy program do tego typu zadań.
  4. Planować. Najważniejsze jest to, żeby robić plany i zestawienia. W firmach najczęściej istnieją plany roczne, w których mieszczą się spodziewane przychody i koszty. Wtedy oceniamy cz firma będzie rentowna, jak tą rentowność poprawić i jakie strategiczne decyzje podjąć. Na zestawieniach zobaczyć możemy czy trzeba zwiększyć sprzedać, czy podnieść ceny, czy zwiększyć produkcję. Widać również czy ten rok był udany albo dzięki temu możemy pomyśleć nad tym co należy poprawić.

Wydaje się to wszystko jasne jak słońce jednak wcale takie nie jest. Planowanie działalności gospodarczej wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji. Trzeba być również spostrzegawczym aby dostrzec wszystkie aspekty jakie dają nam liczne zestawienia, raporty czy sprawozdania.

12345 (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Avatar

IgnacyPankracy

Cześć. Nazywam się Ignacy Pawłowski, mieszkam w Łodzi. Moją pasją są wszelkiego rodzaju rzeczy związane z finansami i inwestowaniem. Stworzyłem bloga, aby móc dzielić się swoją pasją z Czytelnikami!

Sprawdź inne moje artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *