Projektowanie ogrodu japońskiego
Wiele osób twierdzi, że ogrody japońskie to krajobraz w miniaturze. Cechuje je przede wszystkim zróżnicowana rzeźba terenu, elementy wodne, skały czy piękne rośliny. Pomimo tego, że ogrody te wydają się często minimalistyczne, projektowane są one z dbałością o najmniejsze szczegóły. Zadaniem ogrodu japońskiego jest naśladowanie przyrody.
Dobrze zaprojektowany ogród japoński powinien wyglądać tak, jakby istniał już od wielu lat. Nie powinna tutaj występować działalność człowieka. Każdy z elementów w ogrodzie ma swoje własne symboliczne znaczenie. Nic tutaj nie jest przypadkiem. Ogród japoński charakteryzuje się prostotą, harmonią oraz elegancją. Na co więc warto zwrócić uwagę podczas projektowania takiego ogrodu?
Kamień
Kamień w ogrodzie japońskim symbolizuje niezmienność oraz wieczność. Wszystkie z nich powinny mieć podobne kształty, formą oraz fakturę. Warto ułożyć je w takich samych pozycjach, w jakich występowały w naturze. W ten sposób przyjmują swobodny kształt łuku lub półkola.
Woda
Kolejnym bardzo ważnym elementem symbolicznym w ogrodzie japońskim jest woda. Symbolizuje ona życie i wnosi do ogrodu ruch i dynamikę. Wiele osób decyduje się po prostu na stworzenie dwóch stawów i połączenie ich strumykiem lub wodospadem. Pamiętajmy, że będzie tutaj bardzo ważna nierówność terenu, aby wprawić wodę w ruch.
Rośliny
Rośliny stanowią dopełnienie całego stylu. Najważniejsze są tutaj rośliny zimozielone, które symbolizują długowieczność. Świetnie wyglądają przez cały rok, dzięki czemu nasz ogród nie traci na wartości podczas zimniejszych miesięcy. Głównym kolorem roślin powinien być zielony. Kolorowe kwiaty stanowią jedynie pojedyncze akcenty. Zerknij również na to projektowanie ogrodów w Warszawie i okolicach https://brzozowisko.com/projektowanie-ogrodow/
Dwa rodzaje ogrodów japońskich
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ogród japoński dzieli się jeszcze na dwa rodzaje. Tsukiyama to ogród na wzgórzach. Bardzo ważne są tutaj małe pagórki, kamienie imitujące góry oraz stawy i oczka. Wyróżniamy także karesansui, który jest suchym ogrodem ze żwirem, który naśladuje wodę. Warto także zdecydować się w takiej sytuacji na grabiony piasek, który symbolizuje uderzające w nie fale. Ten rodzaj stylu japońskiego świetnie sprawuje się w ogrodach, gdzie nie możemy sobie pozwolić na zbiorniki wodne.
Jakie rośliny do ogrodu japońskiego?
Jak już wyżej wspominaliśmy, najlepiej zdecydować się na rośliny zimozielone. Warto więc w takim ogrodzie posadzić astry, dalie, peonie, tawułki, azalie i rododendron, jaśminowiec, ostrokrzew, klon palmowy, miłorząb chiński itd.
Inne dodatkowe elementy
Projektując ogród japoński możemy się także zdecydować na inne dodatkowe elementy. Mowa tutaj na przykład o rzeźbach. Należy jednak pamiętać o odpowiednim postarzeniu takich elementów, dzięki czemu będą sprawiać wrażenie, że są w danym miejscu od wielu lat. To samo dotyczy ścieżek czy chociażby oświetlenia. Wszystko musi się ze sobą zgrywać, aby stworzyć spójną całość harmonijnego porządku. Niektóre osoby decydują się także na fantazyjnie ukształtowane rośliny. Należą do nich między innymi sosny drobnokwiatowe albo drzewka w płaskich doniczkach, czyli bonsai.
Najnowsze komentarze