Przemysłowe instalacje elektryczne

Warto na samym początku wspomnieć o tym, jak mogą być zasilane zakłady przemysłowe. Najpopularniejszymi źródłami są przede wszystkim sieci energetyki zawodowej wysokiego napięcia, sieci komunalne niskiego napięcia oraz własne elektrownie. To właśnie w ten sposób możemy zapewnić sobie niezawodną oraz ciągłą prace maszyn. O samym sposobie zasilania instalacji elektrycznych decydują takie czynniki jak moc zapotrzebowania przez zakład, wymagana pewność zasilania oraz zapotrzebowanie przez zakład na energię cieplną.

Zazwyczaj duże zakłady przemysłowe posiadają własną sieć wysokiego napięcia, z której zasila się stacje transformatorowe oddziałowe. Z nich są zazwyczaj zasilane odbiorniki niskiego napięcia. Najczęściej główną stacją zasilającą zakładu jest stacja transformatorowo-rozdzielcza SN/0,4 kV. Rozdzielnica głównego niskiego napięcia jest zasilana właśnie z tych stacji. Dalej energia jest doprowadzana siecią niskiego napięcia, aż do rozdzielnic w poszczególnych pomieszczeniach budynku. To właśnie z nich są zasilane inne odbiorniki siłowe i oświetleniowe.

Większość odbiorników w zakładach jest budowana na napięcie 400 lub 230 V. Najbardziej rozpowszechnionym więc napięciem w zakładach jest 400/230 V. Dzięki temu możemy bez problemu zasilić z tej samej sieci odbiorników siłowych o napięciu 400 V oraz odbiorników oświetleniowych 230 V.

Obwody rozdzielcze i odbiorcze

Natomiast w instalacjach przemysłowej niskiego napięcia możemy wyróżnić dwa rodzaje obwodów: rozdzielcze i odbiorcze. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie http://powersolutions.com.pl/instalacje-elektryczne-sn-nn/

Obwody rozdzielcze są przyłączone do rozdzielnicy głównej i zasilają rozdzielnice pośrednie i odbiorcze. W tym obwodzie głównymi elementami instalacji przemysłowej są tory prądowe, które umożliwiają przesłanie energii elektrycznej. Łączniki manewrowe pozwalają zaś na włączanie i wyłączanie obwodu oraz zabezpieczenia chroniące elementy obwodu przed jakimikolwiek skutkami zakłóceń, które mogą występować w instalacji albo odbiornikach. W przemysłowych instalacjach elektrycznych bardzo ważną rolę odgrywają również urządzenia automatyki i sterowania.

Obwody odbiorcze są natomiast przyłączone do rozdzielnic oddziałowych i zasilają rozdzielnice pośrednie lub w sposób bezpośredni poszczególne odbiorniki energii elektrycznej oraz obwody gniazd wtykowych i oświetleniowe. W zakładach przemysłowych instalacje odbiorcze wykonuje się bardzo często w układach promieniowych otwartych, gdzie z poszczególnych obwodów zasilane są inne obwody lub odbiorniki.

Kompensacja mocy biernej

W zakładzie przemysłowym w elektroenergetyce przemysłowej do podstawowych elementów zalicza się kompensację mocy biernej. Odbiorniki prądu przemiennego, które są użytkowane w takim zakładzie pobierają z sieci energię czynną oraz bierną. Ta pierwsza jest wykorzystywana na pracę użyteczną i ciepło strat. Natomiast energia bierna nie wykonuje żadnej pracy, ale warunkuje poprawną pracę urządzeń.

W takim przypadku, jeżeli urządzenie pobiera moc bierną indukcyjną, to mówi się o poborze mocy biernej. Jeżeli jednak urządzenie pobiera moc bierną pojemnościową, to mówi się o generacji mocy biernej. Bardzo ciekawe jest to, że przy instalacjach elektrycznych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, wartość współczynnika mocy jest bardzo bliska jedności, ale tylko wtedy, gdy nie zostaną w nich zainstalowane odbiorniki elektryczne o zbyt niskim współczynniku mocy powodującym w instalacji wiele negatywnych skutków.

Avatar

IgnacyPankracy

Cześć. Nazywam się Ignacy Pawłowski, mieszkam w Łodzi. Moją pasją są wszelkiego rodzaju rzeczy związane z finansami i inwestowaniem. Stworzyłem bloga, aby móc dzielić się swoją pasją z Czytelnikami!

Sprawdź inne moje artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *