Teczki ofertowe – praktyczne porady!
Projektowanie teczek ofertowych może czasem zadziwić nie jedną osobę. Działy kreacji ciągle wymyślają coraz to nowsze dodatki do teczek, tak aby nasz klient otrzymał jak najwięcej dodatków w swoim prezencie reklamowym. Pamiętajmy o tym, żeby przy projektowaniu teczki ofertowej zbytnio nie przesadzić. Poniżej przedstawimy wam praktyczne porady, na które warto zwrócić uwagę podczas projektowaniu teczki.
Elementy dodatkowe
Jeżeli w pliku wynikowym umieszczamy całość projektu na jednej stronie warto zadbać o to, aby elementy dodatkowe takie jak wykrojnik, lakier czy matryca były zdefiniowane w kolorach dodatkowych z włączoną opcją overprint. Jeżeli tego nie zrobimy to wydrukują się one z pracą główną, bądź wytną w niej swoje kształty. Chyba nie musimy wspominać o tym, że nikomu nie wyjdzie to na dobrej.
Bardzo często zdarzają się sytuacje, gdzie klient dostarcza plik z nałożonym wykrojnikiem bez włączonego nadruku. Najbezpieczniej jest więc dostarczyć wszystkie pliki osobno. Zaleca się więc, aby stworzyć wielostronnicowy pdf gdzie na stronach będzie znajdować się kolejno pogląd całości, praca do druku, wykrojnik, maska na lakier i matryca. Bardzo ważne jest to aby wymiar wszystkich stron był identyczny.
Awers/rewers
Kadrując nasz projekt produktu dwustronnie zadrukowanego z kształtem niesymetrycznym trzeba pamiętać, że kadr rewersu jest tak naprawdę lustrzanym odbiciem kadru awersu. Jest to bardzo ważna sprawa, ponieważ później nie będziemy mogli skompletować naszej teczki.
Walidacja
Jeżeli projektujemy produkty, które wymagają zastosowania procesu wykrawania należy przeprowadzić walidację. W tym celu warto wydrukować jego prototyp w skali 1:1, używając zbliżonego podłoża do projektu finalnego. Musimy wykonać wydruk dwustronny albo skleić ze sobą dwa wydruki jednostronne. Świetnej jakości teczki ofertowe znajdziecie tu.
Po wycięciu naszego kształtu, składamy projekt według linii i sprawdzamy czy wszystko odpowiada naszym założeniom. Taki prototyp powinien być podstawą do zatwierdzenia projektu przez zleceniodawcę. Jeśli jednak nie dysponujemy ploterem to warto wydrukować projekt w odpowiedniej skali w drukarce. Sklejamy przód z tyłem i wycinamy kształt wykrojnika. Nie zwalidujemy w ten sposób wszystkim elementów projektu, jednak zabezpieczymy się przed typowymi błędami projektowymi.
Warto jednak zaopatrzyć się w taki ploter używany, który łatwo można nabyć od pracowni architektonicznych. Zainstalowanie w nich pojemników do wielokrotnego napełniania tuszem pozwoli na bardzo tanie koszty eksploatacyjne. Nie będziemy wtedy drukować najwyższej jakości projektów, jednak do walidacji nada się to świetnie.
Nie kadruj kształtem wykrojnika
Ze względów takich jak technologia, pliki produkcyjne nie powinny być kadrowane kształtem wykrojnika. Jeżeli nasz projekt posiada tło, to najlepiej jest go przygotować w postaci prostokąta o wymiarach wykrojnika powiększonych z każdej strony o spady. Można również dostarczyć trzy pliki, które zawierają projekt do druku w kształcie prostokąta, wykrojnik oraz pogląd z wykrojnikiem nałożonym na projekt. Jeżeli ktoś ma takie możliwości może również dostarczyć trójwymiarową wizualizację produktu finalnego.
Takie teczki przydadzą się w każdej firmie. Pomagają one zachować porządek w dokumentach ofertowych.